30 listopada 2020 / artykuły, porady

6 zasad, które warto stosować po wynajęciu mieszkań i pokoi

Kurz po sezonie najmu powoli opada, ale czy na pewno?

Myślę, że u każdej osoby wynajmującej pokoje lub całe mieszkania będzie to wyglądało inaczej. Jedni ucieszą się ze 100% wynajętych nieruchomości, inni zaś nadal będą szukać najemców.

Niezależnie od tego, czy masz pełne obłożenie, czy do niego dążysz, musisz pamiętać, że w Twoich nieruchomościach już mieszkają najemcy, o których należy zadbać.

W momencie wydania kluczy do pokoju i mieszkania rozpoczynasz pracę nad tym, aby osoby, które zdecydowały się zamieszkać właśnie u Ciebie, czuły się w Twojej nieruchomości komfortowo. Jest to czas „układania” relacji z najemcą, klarowania się zasad zapisanych w umowie najmu czy regulaminie i wcielania ich w życie.

Przejrzystość tych reguł, według których dwie strony podjęły ze sobą współpracę, jest bardzo ważna. Musisz jednak pamiętać, że w tej relacji to Ty w przytłaczającej większości przypadków będziesz tą osobą, która zasady zna dokładniej; druga strona, mimo iż czytała umowę przed jej podpisaniem, może nawet nie wiedzieć, co oznaczają niektóre paragrafy, lub rozumieć je często po swojemu. Ba, wynajmując mieszkanie lub pokój studentom pierwszego roku, musisz mieć świadomość, że to może być ich pierwsza poważna umowa w życiu. Choćby dlatego na początkowym etapie współpracy konieczna jest wyrozumiałość: pewne zasady i ustalenia trzeba będzie powtórzyć i wytłumaczyć. Jednocześnie nie można być nadto pobłażliwym; zachowanie równowagi jest często bardzo trudno.

Aby ułatwić Ci start z zarządzaniem po zakończeniu sezonu najmu, zebrałem i omówiłem 6 ważnych zasad, nad którymi warto nie tylko się zastanowić, ale również które warto wdrożyć. Dzięki temu nadchodzący rok powinien być łatwiejszy – zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich lokatorów. Zapraszam do lektury!

 

  1. Przede wszystkim komunikacja!

Często powtarzam, że jedną z podstaw prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie jest komunikacja – dotyczy to każdej sfery naszego życia, nie tylko pracy z klientem, ale również sfery prywatnej. Z jednej strony to najważniejsza, a z drugiej, jak wskazuje wiele osób, najtrudniejsza zasada. Często nie mówimy o tym, co nas boli, co cieszy, ukrywamy emocje i myśli, bo tak się „powinno”, bo tak lepiej… Ale czy na pewno?  Myślę, że każdy z nas ma na ten temat własne zdanie, ale wszyscy powinniśmy pamiętać, że bez dialogu nie ma rozwiązania problemu.

Dialog, czyli rozmowa, jest niezwykle ważny również w odniesieniu do naszych lokatorów. Bez odpowiedniej komunikacji nie będziesz w stanie dobrze zarządzać mieszkaniem, a to może negatywnie wpłynąć na komfort Twoich najemców i ostatecznie uniemożliwić zbudowanie z nimi poprawnej relacji. Nawet jeśli będziesz najlepszym zarządcą, który naprawi każdą usterkę w mieszkaniu w ciągu jednego dnia, ale nie będziesz potrafił odpowiednio się komunikować, może się okazać, że Twoje działania po prostu nie spotykają się ze zrozumieniem.

Poniżej wymieniłem kilka zasad, które pozwolą Ci usprawnić komunikację, a tym samym całą współpracę z najemcami:

  1. Sposób i zasady kontaktu – ustal z lokatorami sposób codziennego kontaktu oraz to, w jaki sposób powinni Ci zgłaszać zdarzenia, które wymagają Twojego zaangażowania. Najpopularniejszym sposobem jest oczywiście kontakt telefoniczny i mailowy, choć coraz więcej osób zajmujących się mieszkaniami profesjonalnie szuka programów do obsługi najmu, które ułatwiają kontakt z najemcami. Każda ze wspomnianych form ma swoje wady i zalety, dlatego musisz umiejętnie dopasować wybór formy do swoich potrzeb i oczekiwań:i. Kontakt telefoniczny – jest najszybszą i najbardziej bezpośrednią formą kontaktu z najemcami. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość szybkiego omówienia i pełniejszego wyczerpania tematu, z którym dzwoni najemca – możemy od razu nie tylko wypytać o szczegóły ewentualnego zgłoszenia, ale również zdecydowanie łatwiej poradzić sobie z emocjami dzwoniącego, z miejsca omawiając jego obiekcje i wyciszając niepotrzebne emocje. W przypadku kontaktu telefonicznego ważne będzie ustalenie godzin i zasad kontaktu, byś o godzinie 23:00 nie musiał odbierać telefonu o zepsutym czajniku. Choć jest to urządzenie bardzo potrzebne w mieszkaniu, sam musisz ocenić, czy chcesz być informowany o takich sprawach o takiej porze. Z mojej perspektywy chętnie rozwiążę taki kłopot lokatorski w godzinach pracy :). Pomóc tutaj może nagranie odpowiedniego powiadomienia w poczcie głosowej lub skorzystanie z wirtualnej centralki telefonicznej, w której możesz ustawić powiadomienie i odbierać tylko te połączenia, które faktycznie chcesz.

Kontakt wyłącznie telefoniczny w natłoku wielu spraw może się okazać czasami zgubny, gdyż pamięć ludzka jest ulotna i odbierane informacje mogą nam wypaść z głowy :). Co więcej, w kontakcie telefonicznym nie mamy żadnego potwierdzenia co do treści zgłoszenia ani naszej odpowiedzi. Rozmowa telefoniczna w komunikacji z najemcami w mieszkaniach wielopokojowych może też być uciążliwa ze względu na liczbę osób. Mówimy o sytuacji, gdzie jeden z pięciorga najemców zgłosi problem występujący w częściach wspólnych mieszkania. W sytuacji gdy komunikujemy się tylko z jednym najemcą, nie możemy mieć pewności, że o zaistniałym zdarzeniu poinformuje on pozostałych lokatorów. W takiej sytuacji może się okazać, że odbierzemy niepotrzebnie kilka dodatkowych telefonów lub będziemy zmuszeniu je wykonać, aby przekazać wszystkim najemcom informację zwrotną o podjętych działaniach czy poinformować ich o problemie. Natomiast brak informacji zwrotnej z naszej strony do wszystkich najemców jest czasami postrzegany jako brak działania. Z tego powodu nawet jeżeli ustalam z lokatorem jakieś szczegóły telefonicznie, to staram się później rozmowę tę potwierdzić mailowo, a jeżeli wymaga tego sytuacja, również z resztą współlokatorów.

Jeżeli stawiasz na kontakt telefoniczny, to upewnij się, że prawidłowy numer kontaktowy trafił również do rodziców czy opiekunów najemcy – naturalnym jest, że podczas podpisywania umów najmu pobieramy od lokatorów namiary na osobę bliską z rodziny, z którą w razie potrzeby możemy się skontaktować. Poproś, aby lokatorzy również przekazali Twój numer odpowiedniej osobie. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeżeli w wynajmowaniu pokoi korzystasz z pomocy pośredników. Rodzice często samodzielnie umawiają spotkanie w sprawie obejrzenia pokoju i później numer, który widniał w ogłoszeniu mieszkania, zapisują jako kontaktowy. W przypadku chęci porozmawiania z osobą opiekującą się mieszkaniem dzwonią na numer z ogłoszenia i albo trafiają na niewłaściwą osobę i muszą zostać przekierowani, lub wręcz zupełnie nie mogą się dodzwonić.

ii. Kontakt mailowy – jest to bardzo komfortowa forma kontaktu. Niejednokrotnie podkreślam, że „mail wszystko przyjmie”. Jeżeli lokatorzy wstydzą lub boją się zadzwonić z jakimś problemem, zdecydowanie łatwiej im będzie wysłać wiadomość mailową. Dodatkowo w przypadku zgłoszeń technicznych mogą od razu załączyć zdjęcie, co często pomoże nam w szybkim rozwiązaniu problemu. Najważniejszą zaletą kontaktu mailowego jest to, o czym wspomniałem już w poprzednim punkcie: dokumentowanie naszej korespondencji. Zarówno najemca, jak i my mamy zapisaną naszą całą konwersację wraz ze wszystkimi szczegółami. Do takiej treści możemy wrócić nawet w późniejszym czasie i bez problemu odnieść się do danej sytuacji. Plusem kontaktu mailowego jest łatwiejsza organizacja czasu. Odczytasz zgłoszenia wtedy, kiedy znajdziesz na to czas. W skrzynce pocztowej możesz ustawić automatyczną odpowiedź, która poinformuje najemcę o czasie, w jakim odpowiesz na jego zgłoszenie. Tobie daje to swobodę w działaniu, a najemcy spokój i pewność kontaktu zwrotnego. Niewątpliwym minusem tej opcji w niektórych sytuacjach będzie brak możliwości szybkiego załatwienia niektórych spraw, a co więcej, wyczucia emocji najemcy. Mimo że sam zawsze zachęcam do tej formy kontaktu, to w określonych sytuacjach związanych z problemami lokatorskimi sugeruję, by zadzwonić do najemcy i przedyskutować sprawę i w ten sposób poznać jego stanowisko i emocje. Kontakt telefoniczny i mailowy świetnie się uzupełniają.

iii. Programy do obsługi najmu – na rynku pojawia się coraz więcej programów, których zadaniem jest ułatwienie nam obsługi najmu mieszkań i pokoi. Mają one bardzo różne funkcjonalności. W zależności od systemu, poza bazą danych najemców, właścicieli, nieruchomości, obsługi finansów i wielu innych funkcji mogą nam ułatwić komunikację z najemcami. Osobiście w większości swoich mieszkań korzystam z Systemu Obsługi Najmu (SON), w którym bardzo doceniam właśnie funkcję komunikacji z najemcami. Lokatorzy mający swój dostęp do systemu (tj. Panelu Najemcy) mogą się z nami komunikować poprzez dodawanie zgłoszeń czy wysyłaniem za jego pomocą wiadomości w danym zgłoszeniu. Co więcej, jeżeli najemca tworzy zgłoszenie dotyczące części wspólnych, wiadomość może trafić do pozostałych lokatorów z danego mieszkania. Taka automatyzacja zdecydowanie ułatwia pracę i pomaga w komunikacji. Podobnie jak w przypadku wiadomości mailowej, również tutaj w systemie możemy ustawić automatyczną odpowiedź do najemcy, która poinformuje go o przyjęciu zgłoszenia i wyśle do niego informację o czasie oczekiwania na naszą odpowiedź. W systemie mamy również bardzo przejrzystą historię zgłoszeń, wraz ze wszystkimi wiadomościami, które przesłaliśmy lokatorom. Oczywiście twórca tego systemu mógłby się na mnie obrazić, że spłaszczyłem funkcjonalność SON-a :), gdyż zakres możliwości jest ogromny! Dlatego podsyłam link, abyś mógł samodzielnie się z nim zapoznać – sprawdź tutaj. Natomiast tu chciałem wskazać SON jako system, który usprawni nam komunikację z naszymi najemcami. Jedynym wyzwaniem, jakie pojawia się w przypadku różnorodnych systemów do obsługi klienta, jest przekonanie/zachęcenie klienta czy właśnie naszego lokatora do korzystania z danego systemu, ale to też kwestia dobrej komunikacji 😉

iv. Bez względu na to, jaką formę kontaktu wybrałeś jako wiodącą, warto, abyś ustalił również jednolity styl komunikacji ze swoimi najemcami. To od Ciebie zależy, czy przyjmiesz styl bardziej formalny, czy też bezpośredni, czy będziesz mówił do najemcy po imieniu i pozwolisz sobie, aby tak samo najemca mówił do Ciebie. Osobiście wybieram zwracanie się do najemców per pan/pani, co może być odbierane jako ton formalny, ale uważam, że w żaden sposób nie blokuje on relacji z najemcami, a jednocześnie nie powoduje poczucia zbytniej poufałości, która może mieć negatywny skutek w sytuacjach spornych. Decyzja należy do Ciebie. Moim zdaniem najważniejsze jest to, aby dany styl utrzymywać i nie zaskakiwać najemcy nagłą zmianą podejścia do jego osoby.

b. Osoby kontaktowe – już na początku swojej współpracy z lokatorami powinieneś ustalić osobę do kontaktu z nimi. Jeżeli samodzielnie wynajmujesz pokoje, a następnie opiekujesz się lokalem, to naturalne, by lokatorzy mieli okazję Cię poznać już podczas prezentacji pokoi. Jeżeli jednak korzystasz z pomocy innych osób w sezonie najmu, musisz zadbać o to, aby najemcy dowiedzieli się, kto opiekuje się mieszkaniem. Ważne, aby poznali tę osobę oraz wiedzieli, że to do niej należy kierować wszelkie pytania i problemy związane z wynajmem. Pamiętaj, że jeżeli Twoimi najemcami są głównie młode osoby, to łatwiej im będzie zgłosić problem komuś, kogo już znają, z kim mieli okazję chwilę porozmawiać i nawiązać relację.

W swojej firmie od kilku lat korzystam z pomocy pośredników, którzy w sezonie najmu zajmują się tylko najmem pokoi, a po tym czasie kończą swoją pracę. W takiej sytuacji konieczne jest, aby najemcy mieli możliwość poznać osobę, która będzie docelowo opiekować się ich mieszkaniem. Okazją do takiego spotkania jest przekazanie kluczy – w celu ułatwienia sobie pracy ustalam dla wszystkich lokatorów z jednego lokalu tę samą datę i godzinę ich wydania. Proszę, aby pośrednicy podczas podpisywania umów najmu podkreślili, że takie spotkanie wszystkich najemców o jednej porze jest bardzo ważne. Dzięki temu większość osób rzeczywiście stara się dotrzeć na miejsce w ustalonym terminie. Podczas wydania kluczy lokatorzy mają okazję poznać opiekuna mieszkania, ale również często po raz pierwszy widzą osoby, z którymi będą mieszkać przez następny rok. Dzięki temu, nawet jeżeli wprowadzają się do mieszkania później, to czują się raźniej, widząc znajome twarze. Co ważne – podczas takiego zebrania opiekun przekazuje najemcom najistotniejsze informacje, które ułatwiają im późniejsze funkcjonowanie w mieszkaniu, takie jak konieczność zamykania drzwi wejściowych, przestrzeganie grafiku sprzątania czy sugestia zrobienia zrzutki pieniędzy na zakup środków czystości. W całej rozmowie podkreślona zostaje również forma komunikacji z opiekunem, którą opisałem już powyżej. Poświęcenie większej uwagi na takim spotkaniu wybranym szczegółom procentuje w przyszłości – lokatorom lepiej się mieszka, ponieważ nie tylko pamiętają o naszych radach, ale również starają się przestrzegać zasad wybranej przez nas formy kontaktu.

Dobra komunikacja to również udostępnienie lokatorom instrukcji obsługi, z której dowiedzą się, co powinni zrobić w nagłych przypadkach, jak poradzić sobie z wypaloną żarówką czy jak wyczyścić filtr w pralce. Jeżeli zaś awaria dotyczy sytuacji, która może poczekać na naprawę (bo jest to np. przepalony czajnik), warto poprosić wtedy o kontakt mailowy lub poprzez program do obsługi najmu. Jak już wcześniej wspomniałem: ustal z lokatorami Twoje dni i godziny pracy – niech najemcy wiedzą, kiedy mogą się z Tobą swobodnie skontaktować. Pozwoli Ci to łatwiej zorganizować sobie pracę, ale również nie wywoła w lokatorach frustracji związanej z brakiem natychmiastowej odpowiedzi na wysłanego przez nich w weekend maila.

 

  1. Oczekiwania i obowiązki – raz przeczytana umowa to nie wszystko

Już na samym początku współpracy warto jednoznacznie określić najemcom swoje wymagania w kwestii dbania o mieszkanie, przestrzegania terminów płatności czy dobrych zasad „współżycia” pomiędzy współlokatorami w jednym mieszkaniu wielopokojowym. Lokatorzy nie będą w stanie spełnić Twoich oczekiwań, jeżeli nie będą o nich wiedzieć!

Wymagania te są zawarte przede wszystkim w podpisanej przez lokatorów w umowie najmu – więc na pewno zadbałeś o to, aby została ona przeczytana. Inne, równie ważne zapisy znajdują się w Ustawie o ochronie praw lokatorów (Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego), którą również warto przedstawić najemcom.

Należy jednak wziąć poprawkę, że mimo podpisanej umowy najemcy zapominają o jej zapisach, trudno też wymagać od nich biegłej znajomości zapisów Ustawy. Pewne jest jednak to, że chcą mieszkać w komfortowym, zadbanym mieszkaniu. Aby tak było, oprócz twojej pracy konieczne jest wykorzystanie właśnie ich zaangażowania.

Nie pozostawiaj nic w domyśle, nie zakładaj, że coś jest normalne, oczywiste. Osoby, które będą u Ciebie mieszkać, mają swoją czystą, niezapisaną kartkę; jest to dla nich nowa sytuacja i będą zachowywać się tak, jak im się wydaje właściwie. Dlatego większość swoich oczekiwań warto przedstawić już podczas prezentacji pokoi, a potem podczas wydania kluczy je przypomnieć. Nawet jeśli lokator zamieszkał w naszym mieszkaniu i nie zastosował jakiegoś zapisu umowy, nie musimy od razu dyscyplinować go karą umowną, lecz przypomnieć mu obowiązujące zasady. Moim zdaniem trzeba wymagać również od siebie i zadawać sobie pytanie: czy moja komunikacja jest właściwa i zrozumiała?

Aby mieć pewność, że nie zapomnę przedstawić lokatorom podstawowych zasad, które ułatwiają im bieżące dbanie o mieszkanie, spisuję je na kartce. Podczas wydania kluczy oczywiście wspominam o nich jeszcze raz i je omawiam, a potem listę najważniejszych zostawiam przyklejoną na lodówce.

Na liście znajduje się m.in. prośba o pamiętanie o dobrym zwyczaju sprzątania po sobie czy sugestia korzystania z grafiku sprzątania, ale również informacja o tym, że jeżeli administracja wywiesi ważne ogłoszenie na tablicy lub drzwiach wejściowych do budynku, to lokatorzy są zobowiązani do przesłania mi zdjęcia z taką informacją. Na kartce zapisuję również wszelkie namiary kontaktowe wraz z godzinami mojej pracy, tak aby lokatorzy mieli je zawsze na widoku.

 

  1. Pierwsze zgłoszenia i Twoja reakcja – zadbaj o komfort lokatorów

 Twoi najemcy podpisali umowy, wydałeś im klucze oraz upewniłeś się, że pamiętają, z kim oraz w jaki sposób mają się kontaktować w przypadku problemów w mieszkaniu. Ich pierwsze chwile w wynajętych przez siebie pokojach oraz Twoja obsługa z tym związana są niezwykle istotne – lokatorzy na długo zapamiętają swoje pierwsze zgłoszenia dotyczące spraw technicznych czy problemów lokatorskich. Nie pozostawiaj tych zgłoszeń bez odpowiedzi. Sprawne i szybkie reagowanie na zgłoszenia z mieszkań od początku ułatwią Ci współpracę. Tak naprawdę zgłoszenia te mogą się pojawić już podczas wydania kluczy. Co roku część najemców opuszcza zamieszkałe przez siebie lokale a my przygotowujemy je do wydania nowym lokatorom. Takie mieszkania trzeba dokładnie posprzątać, wymienić pewne zużyte sprzęty czy dokupić brakujące wyposażenie. Niestety może się zdarzyć, że mimo Twoich najlepszych chęci nie dostrzeżesz jakiejś usterki w mieszkaniu, a fakt ten wyjdzie na jaw dopiero przy podpisywaniu protokołów zdawczo-odbiorczych z nowymi mieszkańcami. Jeżeli tak się stanie, postaraj się jak najszybciej nadrobić te niedociągnięcia. Pokażesz wtedy, że poważnie traktujesz najemców i że zależy Ci na ich komforcie.

W pierwszych dniach po wydaniu kluczy zachowaj ostrożność w ocenie usterek, które według Ciebie są z winy najemcy i to do nich będzie należał koszt i obowiązek naprawy. To, jak dobrze przygotowałeś mieszkanie dla nowych najemców, będzie determinowało to, jak dużo zgłoszeń będziesz otrzymywać. W przypadku takich zgłoszeń przeanalizuj nie tylko zgłoszenie, ale sam odbiór mieszkania, historię wcześniejszych zgłoszeń i swoją pracę, którą włożyłeś w przygotowanie lokalu dla nowych najemców. Jeżeli przed wydaniem kluczy nie wyczyściłeś filtra w pralce, to może się okazać, że dwa dni po wprowadzce nowi mieszkańcy zgłoszą Ci problem z pralką, która nie odwirowuje wody po praniu. Obciążanie ich kosztem naprawy (jeżeli samo czyszczenie filtra nie pomoże) może nie tylko wywołać w nich niesmak, ale wręcz przerodzić się w konflikt, gdyż mogą poczuć się oszukani. Nie bądź bezkrytyczny wobec siebie i analizuj, czy problem na pewno jest winą obecnego lokatora – szczególnie na tak wczesnym etapie.

Pamiętaj, że jeżeli doposażasz mieszkanie w dodatkowe wyposażenie lub wymieniasz elementy na nowe, musisz wykonać odpowiednią adnotację w protokołach podpisanych z lokatorami. Fakt dowiezienia sprzętu zawsze komunikuję lokatorom mailowo, z prośbą, aby potwierdzili odczytanie wiadomości. Taką korespondencję następnie zapisuję i podpinam do dokumentów najemcy. Jeżeli zajmujesz się kilkoma mieszkaniami, to musisz wziąć pod uwagę fakt, że pamięć ludzka jest ulotna i za rok przy odbiorze kluczy możesz już nie być pewny tego, czy rzeczywiście coś wymieniłeś, czy nie. Niestety, jeżeli nie będziesz miał potwierdzenia tego zdarzenia, lokator może nawet nieświadomie i niecelowo utrzymywać, że dana rzecz od początku była stara lub uszkodzona i nie została wymieniona, co wywoła nieprzyjemną sytuację na koniec najmu.

 

  1. Przypilnuj pierwszych płatności

We wcześniejszych punktach wspominałem głównie o komunikacji i reagowaniu na potrzeby lokatorów. Zaznaczyłem, że jako osoba opiekująca się mieszkaniem powinieneś jasno komunikować swoje oczekiwania. Jednym z wymagań, jakie stawiamy lokatorom, jest regularne opłacanie czynszów i innych naliczeń, które w umowie dokładnie regulujemy. Lokatorzy otrzymują jasną rozpiskę tego, w jaki sposób mają opłacać należny czynsz i do kiedy musi on do nas wpłynąć.

Po prostu przypilnuj pierwszych płatności. Terminowość opłacenia pierwszych faktur i Twoja reakcja na pierwsze spóźnienia z opłatami po części ustawia cały rok i płynność Twoich finansów. Większość osób, które wynajmują pokoje, dopiero uczy się zarządzania swoim budżetem, warto więc poprowadzić je za rękę, przekazując odpowiednie komunikaty i uświadamiając, że to bardzo ważny obowiązek.

Niestety, część lokatorów mimo odpowiednich przypomnień nie będzie czuła presji związanej z obowiązkiem zapłacenia za mieszkanie w terminie. Bardzo ochoczo skorzystają z takiej opcji, aby przeznaczyć gotówkę na innego rodzaju dobrodziejstwa, a dopiero później pomyślą o zapłaceniu za pokój. Jeżeli od samego początku nie przypilnujesz najemców, to część z nich przyzwyczai się, że termin na fakturze a rzeczywisty termin opłacania czynszu to może być zupełnie coś innego. Musisz jasno zaznaczyć swoim lokatorom, że płatność za mieszkanie jest najważniejsza i jeżeli umówiłeś się na płatność do 5. dnia miesiąca, to 6. upomnisz się o uzupełnienie zaległości. W taki sposób uświadomisz danemu najemcy, że terminowa płatność czynszu to podstawa, a spóźnienie się z jego opłacaniem wiąże się z kontaktem z Twojej strony, dyskomfortem z takim upominaniem związnanym i ewentualną stratatą finansową bezpośrednio związaną z kosztami takiego opóźnienia w płatności.

 

  1. Pierwsze kontrole mieszkań

Jeżeli przeprowadzasz regularne wizyty w mieszkaniach, zadbaj szczególnie o te pierwsze. To działa podobnie jak w przypadku płatności – niech lokatorzy przyzwyczają się do Twojego działania. Zauważyłem, że jeżeli odwiedzam mieszkania systematycznie, to dla lokatorów staje się to rutyną, nie są zdziwieni moją wizytą. Oczywiście dla Ciebie ta pierwsza wizyta jest równie ważna – możesz zobaczyć, jak lokatorzy radzą sobie z samodzielnym dbaniem o mieszkanie, czy lokal jest posprzątany lub czy nie występują żadne inne problemy. W pewien sposób wspomożesz klarujące się relacje między lokatorami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat regularnych wizyt w mieszkaniach, np. co w trakcie nich sprawdzić oraz dlaczego są one ważne w procesie zarządzania mieszkaniami, zapraszam do innego artykułu na moim blogu, w całości poświęconego temu zagadnieniu: kliknij tutaj.

 

  1. Nadal wynajmuj pokoje!

„Kalendarzowy” sezon najmu uważamy za zakończony, ale wielu osobom i może również Tobie nadal zostały pokoje do wynajęcia. Nie składaj broni – sukcesywnie szukaj nowych najemców. W miesiącach jesiennych pokoi szukają często młode osoby pracujące, które wręcz z premedytacją omijają okres letni, gdy mieszkania są rozchwytywane przez studentów. Nie będę poruszał tutaj ogólnych zagadnień związanych ze skutecznym wynajmem pokoi. Niedawno napisałem na ten temat artykuł, gdzie zawarłem rady związane z szukaniem nowych najemców. Zapraszam Cię do jego lektury: kliknij tutaj. Aby móc skutecznie wynajmować wolne pokoje, pomyśl, czy obecni lokatorzy mogą Ci pomóc? Rozważ, czy mógłbyś wykorzystać ich potencjał – każdy z najemców obraca się w swoim środowisku i istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś z ich bliskich czy znajomych też szuka pokoju do wynajęcia. Oczywiście najlepiej, jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy lokatorzy sami z siebie wychodzą z ideą polecenia Twoich pokoi, ale nie ma co pozostawiać własnych spraw w rękach losu.

Osobiście zdarza mi się wspomnieć, że jeżeli znają kogoś, kto szuka pokoju, to zapraszam do kontaktu. Zachęcając lokatorów do poleceń, można oczywiście pomyśleć o wprowadzeniu systemu bonusów czy rabatów za polecenia – myślę, że pole manewru jest tutaj bardzo duże i każdy z nas powinien przeanalizować w tej kwestii swoje potrzeby i możliwości.

W trakcie prezentowania pokoi zadbaj, aby osoby, które już zamieszkały w danym mieszkaniu, czuły się komfortowo.

W powyższych punktach chciałem Ci przypomnieć o prostym powiedzeniu: „Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”. Rozpoczęcie współpracy będzie bardzo ważne; pierwszy kontakt, pierwsze reakcje Twoje i lokatora na pojawiające się wyzwania mogą zapaść Wam w pamięć na cały okres umowy i usprawnić lub utrudnić współpracę. Będą miały wpływ na cały okres najmu i jego zakończenie, na to, czy lokatorzy po umownym okresie najmu będą chcieli przedłużyć z Tobą umowę lub polecić Twoje mieszkania kolejnym osobom. Nie ma nic lepszego niż najemcy, którzy sami upominają się o nową umowę, bo chcą nadal wynajmować u Ciebie pokój. Trzymam kciuki, aby nadchodzący rok najmu, mimo trudnej sytuacji na rynku, był rokiem pozytywnym i przynoszącym Ci korzyści z Twojego dobrego zarządzania.

 

Zapraszam Cię do rozmowy w komentarzach na temat Twoich spostrzeżeń w kontekście zarządzania mieszkaniami i budowanie pozytywnych relacji z najemcami. Która zasada jest dla Ciebie najważniejsza?

Chcesz otrzymywać powiadomienia o kolejnych artykułach i materiałach? Zapisz się do newslettera.

4.7 16 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martyna
Martyna
1 rok temu

Czy 6 osób na jednym mieszkaniu przy jednej toalecie jest możliwe?

Zapisz się na newsletter i odbierz listę informacji do uzyskania na pierwszym spotkaniu w podnajmie

Zamknij
… …
1
0
Co o tym myślisz? Skomentuj artykuł!x