4 marca 2024 / wideo

5 sygnałów ostrzegawczych – Kiedy właściciel mieszkania w podnajmie może stanowić kłopot?

Zapraszam na kolejny odcinek z serii spotkań online 🕟 „Pół godziny z podnajem”, w ramach której będziemy mogli porozmawiać na różne tematy związane z szeroko rozumianym podnajmem.
Na przykładzie swojej działalności oraz doświadczeń moich Podnajmistrzów pokażę Wam jak działa ten obszar inwestowania w nieruchomości.

Obejrzyj odcinek:

Zajmowanie się podnajmem mieszkań to nie tylko kwestia znalezienia odpowiedniej nieruchomości, ale również umiejętność współpracy z właścicielem tejże nieruchomości. Niezależnie od tego, czy planujesz wynająć mieszkanie na krótki, czy długi okres, istotne jest, abyś wiedział, z kim będziesz współpracować. Tak samo jak czasem trafiamy na nieodpowiedniego najemcę, może nam się zdarzyć kłopotliwy właściciel.

Pięć Sygnałów Ostrzegawczych

  • Właściciel-sąsiad: Wynajmowanie mieszkania w celu dalszego podnajmu od właściciela, który mieszka w tym samym budynku, może być z jednej strony wygodne, gdyż mamy pod ręką osobę, która chce dbać o mieszkanie (przecież, to jego własność), ale może również prowadzić do niechcianych przez nas interwencji, które będą komplikować nasz biznes. Sprawdź, czy właściciel jest Ci w stanie oddać “władzę” nad mieszkanie i czy będziecie respektował wypracowane, jasne zasady, które zapiszecie w umowie najmu.
  • Właściciel w podeszłym wieku: Współpraca z właścicielem, który jest osobą zaawansowaną wiekowo, będzie przeważnie bardzo przyjemna i bardzo relacyjna. Należy pamiętać jednak o potencjalnych komplikacjach związanych w razie sytuacji, w której właściciel nie będzie w stanie w już samodzielnie podejmować decyzji związanych nieruchomością. Dowiedz się, jak wyglądają kwestie spadkobrania, a także zadbaj o zabezpieczenie umowy na takie sytuacje.
  • Współwłaściciel: Zwracaj uwagę, czy osoba wynajmująca mieszkanie ma pełne prawa do podejmowania decyzji dotyczących nieruchomości, co zapobiegnie ewentualnym konfliktom i nieporozumieniom. Zalecam Sprawdzać i weryfikować, czy pozostali współwłaściciel wyrazili zgodę na wynajem i dalszy podnajem mieszkania oraz czy ewentualne pełnomocnictwo jest cały czas aktualne.
  • Właściciel inwazyjny: To wynajmujący, który ma bardzo dużą chęć kontroli każdego aspektu twojej działalności, oraz tego co się dzieje w mieszkaniu. Towarzyszy mu ciągły brak zaufania. Osoba stawiająca nierozsądne oczekiwania, może być wyzwaniem w przyszłości dla Ciebie jak i Twoich najemców. Taki właściciel może znacząco utrudnić prowadzenie spokojnej i dochodowej działalności. Budując relację z właścicielem, jeszcze przed podpisaniem umowy staraj się wyczuć czy zaczyna Ci ufać i daje mu to spokój.
  • Właściciel unikający odpowiedzialności: Osoby, które unikają ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania w dobrym stanie, mogą stwarzać problemy, szczególnie w sytuacji konieczności przeprowadzenia niezbędnych napraw. Sprawdzenie, czy masz do czynienia z taką osobą wymaga rozmowy, odpowiedniego podejścia. Wiele Ci tutaj może powiedzieć historia najmu, opinie najemców, czy zapytanie o to jak rozwiązywał wcześniej poszczególne usterki. Na koniec zapisz zakres odpowiedzialności w umowie.

Zaproszenie na Webinar
Jeśli temat zarabiania na wynajmie mieszkań bez ich posiadania jest dla Ciebie interesujący, zapraszam na webinar „Jak zarabiać w 2024 roku na wynajmie nie posiadając nieruchomości”. Podczas spotkania omówię proces podnajmu, pokażę, jak można zarabiać więcej niż na etacie, i wskażę na błędy, których należy unikać. To doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę i rozpocząć inwestowanie w nieruchomości bez potrzeby ich posiadania.

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapisz się na newsletter i odbierz listę informacji do uzyskania na pierwszym spotkaniu w podnajmie

Zamknij
… …
0
Co o tym myślisz? Skomentuj artykuł!x